WCOTY 2015
Miażdżący triumf Mercedesa
Czegoś takiego nikt nie mógł się spodziewać: Mercedes najpierw zdołał wprowadzić do ścisłego finału po jednym ze swych modeli w każdej z pięciu kategorii, a potem zdobył trzy z pięciu tytułów – w tym ten najważniejszy, Światowego Samochodu Roku 2015.
O ile w walce o tytuł World Luxury Car (wbrew pozorom oznacza to „Ekskluzywny Samochód Roku”) triumf Mercedesa S Coupe nie mógł być zaskoczeniem dla nikogo, zaś w kategorii Sportowy Samochód Roku (mimo że rywalami były dwa fenomenalne sportowe coupe – Jaguar F-Type i BMW M4) Mercedes AMG GT raczej wątpliwości nie budzi, o tyle walka o najważniejsze laury rozpaliła kibiców do białości. Bo w ścisłym finale po raz pierwszy znalazł się samochód amerykański, w dodatku iście ikoniczny – Ford Mustang `2015 – przełamując dotychczasową niezdolność producentów z USA do stworzenia auta zdolnego konkurować z europejskimi rywalami w dziedzinie nie tylko mocy i legendy, ale również jakości i własności jezdnych (a nowy Mustang pod każdym względem zalicza się do absolutnej elity światowej). Już samo to wystarczyło, by zainteresowanie finałem Konkursu było ogromne. Jednak w ostatecznej batalii znakomity Mustang był tylko tłem dla pozostałych dwóch konkurentów: Mercedesa klasy C i Volkswagena Passata. Ten ostatni zdążył od premiery w październiku 2014 r. zdobyć właściwie wszystkie tytuły na świecie. I nic dziwnego, bo jest samochodem perfekcyjnym, dopracowanym do poziomu absolutnej doskonałości – zarówno technicznej, jak estetycznej, jakościowej i dynamicznej. Jednak to wcielenie ideału motoryzacyjnego uległo w bezpośrednim pojedynku ogromnemu ładunkowi emocjonalnemu, jaki do świata motoryzacji wniósł nowy Mercedes klasy C – poza znakomitym dopracowaniem, wspaniałym designem i świetną jakością. Podczas zliczania punktów jurorzy WCA po prostu musieli wpisać wysokie oceny w kategoriach „Znaczenie rynkowe” oraz „Ładunek emocjonalny” – szczególnie wobec ostatniej dominacji samochodów Grupy Volkswagena fakt powrotu Mercedesa do gry i walki o klientów spoza swej tradycyjnej grupy docelowej miał gigantyczne znaczenie. W europejskim konkursie na Samochód Roku (COTY) Passat nie dał szans Mercedesowi – ale ponieważ w konkursie WCA głosują także bardzo liczni przedstawiciele rynków o nieco innym pojmowaniu ról aut klasy nazywanej w Europie średnią, perfekcja Volkswagena nie miała szans w porównaniu z prestiżem wreszcie znakomitego produktu (przepraszam za to słowo, ale w sumie do tego się to sprowadza) Mercedesa. Wreszcie produktu premium w klasie premium. Jak wynika z przedstawionej poniżej tabeli, wątpliwości jednak nie było.
Nikt raczej nie będzie dyskutować z werdyktem w kategorii „Zielony Samochód Roku” – bo BMW i8 jest nie tylko niesłychanie ekologicznym autem, ale również supersamochodem, autem supersportowym, zaprzeczeniem powszechnego przekonania, że auto ekologiczne musi być nudne i powolne.
Jeśli chodzi o nagrodę za stylistykę, Citroen został doceniony za odwagę poszukiwania nowych dróg, nowych form, nowej ekspresji. Bo przecież wraz z drugim znaczeniem słowa „design” (konstrukcja, projekt), właśnie do tego się sprowadza rysowanie auta. A pojmując tę kategorię Konkursu właśnie w taki sposób, nie można się dziwić, że właśnie Citroen C4 Cactus został uznany za Światowy Design Roku 2015. Nie zagroziło mu, że BMW wkroczyło na teren do tej pory mu nieznany, ani że Volvo po 12 latach wymieniło swój flagowy model. Nowatorskie podejście zostało nagrodzone.