Wzmocnienie Panelu ds. Designu WCA

Avatar Maciek Pertynski | 07/01/2016 8 Views 0 Likes 0 Ratings

8 Views 0 Ratings Rate it

Komitet Sterujący konkursu na Światowy Samochód Roku (World Car Awards) z dumą poinformował właśnie, że do panelu ekspertów nominujących i oceniających kandydatów do tytułu Światowego Samochodowego Designu Roku (World Car Design of the Year) dołączyło dwoje nowych specjalistów: Anne Asensio oraz Patrick LeQuement. Dołączają oni do czworga dotychczasowych ekspertów, Masatsugu Arimoto, Gernota Brachta, Sama Livingstone i Toma Matano.

Znawcom motoryzacji nie trzeba przedstawiać dwójki nowych ekspertów, dla porządku jednak:

– Anne Asensio jest wiceprezesem General Motors ds designu, w swej karierze pracowała dla Renault, Chryslera i Jeepa. Jej dzieła to m.in. pierwsze Renault Twingo oraz prototyp modelu Scenic (jeszcze „Megane Scenic”). Miała zostać następczynią Patricka LeQuement na stanowisku szefa ds. designu w Renault, ale Chrysler był szybszy… W 2010 r. francuski dziennik „Le Monde” nazwał ją „Papieżycą designu”.

– Patrick LeQuement to prawdziwa legenda designu w motoryzacji. Prowadził działy projektujące nadwozia m.in. w takich markach jak Simca, Ford, Renault i Nissan. Na szefa ds. designu w Renault zarekrutował go sam Raymond Levy. LeQuement długo był szefem Anne Asensio, to pod jego kierunkiem Asensio zaprojektowała Twingo i pierwszego Scenica. LeQuement aż do emerytury pracował jako wiceprezes ds. designu w koncernie Renault-Nissan. Znany jednak był nie tylko jako designer, ale i fenomen organizacji pracy.

Sylwetki pozostałych ekspertów Panelu:

– Masatsugu Arimoto (Japonia) to dziennikarz motoryzacyjny, wielkiej klasy specjalista w dziedzinie stylistyki samochodów, ekspert i autorytet.

– Gernot Bracht (Niemcy) – profesor w Pforzheim Design School, projektant samochodów, pracował m.in. dla Mercedesa i Audi, jego dzieła to m.in. Audi A6 i Mercedes CLA, współpracował przy powstaniu nowej klasy E.

– Sam Livingstone (Wielka Brytania) – profesor Car Design Research and Royal College of Art, współpracownik takich marek, jak Audi, Volvo, Toyota, BMW i Hyundai.

– Tom Matano (USA) – profesor w School of Industrial Design at Academy of Art University, San Francisco, designer w takich markach, jak Mazda, BMW, GM. Twórca koncepcji i designu modeli Mazda MX-5 oraz RX-7.


8 Views 0 Ratings Rate it