Subaru Forester 2019 i system e-Boxer

Avatar Maciek Pertynski | 06/03/2019 887 Views 0 Likes 5 On 1 Rating

887 Views 5 On 1 Rating Rate it

https://www.youtube.com/watch?v=ycraAvcAieI&feature=youtu.be

Turbo nie ma, ale też jest fajnie

Pierwszym słowem tej relacji musi być „niestety”. Niestety, nie będzie już Forestera Turbo, Forestera XT… Nie, bo w sumie sami ciężko na to zapracowaliśmy. Organizacje konsumenckie w reakcji na nieprzerwane narzekania malkontentów na niezgodność danych fabrycznych z rzeczywistymi wielkościami zużycia paliwa doprowadziły do wprowadzenia norm i cyklu testowego WLTP, które wymusiły na producentach nie tyle urealnienie danych (i tak realne nigdy być nie mogą, bo nie da się poza laboratorium przetestować dwóch aut w identyczny sposób), co kosztowne procedury homologacyjne dla nie tylko modeli, ale wersji i wariantów. Nawet matowy lakier wymaga oddzielnej homologacji, bo przecież ma inną opływowość, więc i spalanie tak pomalowanego auta będzie inne… W efekcie z cenników zniknęły dziesiątki i setki silników i ich kombinacji, bo jeśli nie sprzedawały się przed WLTP w wystarczających masach, po WLTP musiałyby być droższe o 3-4 tysiące euro, co w przypadku tanich samochodów małych oznacza ich „wymordowanie”.

A w przypadku większych, mocniejszych pojazdów oznacza to wybicie do nogi wszystkich wersji mocniejszych, bo za spalanie powyżej wymaganego maksimum jest karane domiarami do cen. I o ile klientowi Ferrari to nie zrobi różnicy, to już klient Subaru Forester XT nie wytrzyma konieczności dopłaty 35% do dotychczasowej ceny. A tak by musiało być. Jasne, będą dostępne (nie tylko w Subaru) i auta wyczynowe, bardzo mocne, ale ich sprzedaż będzie śladowa, a tym samym nawet nikt nie spróbuje ich wprowadzić na unijny rynek…

Więc Subaru – zachęcone znakomitymi wynikami sprzedaży modeli z wolnossącymi silnikami z automatem Lineartronic (CVT), po prostu rozbudowuje swą paletę w tę stronę. A by ominąć pułapkę WLTP, proponuje „miękką hybrydę” o nazwie e-Boxer, gdzie zamiast doładowania turbo lub kompresorem, wolnossący silnik dostaje wsparcie od silnika elektrycznego. I potrafi nawet jechać na samej elektryce!

Tak więc i nowy Forester, i poliftowe XV będą mieć pod maskami właśnie taki zespół napędowy: benzynowy silnik wolnossący 2.0 DI o mocy 156 KM w połączeniu z elektrycznym silnikiem pierścieniowym (12 KM i 65 Nm) między silnikiem spalinowym, a skrzynią CVT. Ponieważ silnik 2.0 DI ma 196 Nm, i to przy 4000 obr./min, 65 Nm dorzucane od pierwszego ruchu kół ma znaczenie ogromne. I faktycznie, to czuć podczas ruszania z miejsca – ale i podczas przyspieszania od 80 km/h na autostradzie, do 120-130 km/h, wygląda znacząco lepiej.

A nowy Forester? Jest kompletnie nowy, zbudowano go na płycie podwoziowej stworzonej dopiero co przez Subaru – tej samej, na której jeździ aktualny XV. Efekt to auto o genialnym układzie jezdnym, zarówno komfortowe, jak i zdolne do jazdy w terenie i dynamicznie po zakrętach. Wielka kabina o bardzo dobrym wykończeniu i znakomitym wyposażeniu, bardzo wygodne fotele i kanapa, drzwi otwierane na niemal 90° – i tylko turbo brak…

xv wentylacja baterii 1
xv w zakręcie
xv w skręcie
xv w kanale 3
xv w kanale 2
xv w kanale 1
xv w dół
xv tyłprofil
xv tyłobok
xv tył
xv przód
xv przodobok
xv profil
xv profil prawy
xv półprofil
xv pod górę na płycie
xv na płycie mokrej
xv na boku 1
xv lampy przód
xv kokpit
xv kanapa
xv fotele przód
xv eyesight
xv e-boxer logo
xv bagażnik
xv bagażnik bez podłogi
tabela benzyna-hybryda
nowe dwa
forester z góry
forester z góry 3
forester z góry 2
forester wentylacja baterii
forester w kanale 3
forester w kanale 2
forester w kanale 1
forester tyłobok z wiatrakami
forester tył
forester przód
forester prawy tyłobok
forester prawy profil
forester poślizgiem pod górę
forester pod górę
forester pod górę 2
forester płyta wodna
forester otwarty bagażnik
forester na torze
forester na tle zachodu
forester na szczycie
forester na boku 4
forester na boku 3
forester na boku 2
forester na boku 1
forester lewy profil
forester lewy półprofil
forester lampy przednie
forester konsola
forester kokpit
forester kanapa
forester kabina do tyłu
forester fotele
forester eyesight
forester e-boxer logo
forester bagażnik
forester bagażnik bez podłogi
eyesight paralaksa
eyesight grupowanie
eyesight funkcje
e-boxer symmetrical awd
e-boxer silnik wltp
e-boxer schemat przeniesienia
e-boxer przekrój skrzyni
e-boxer logo
e-boxer hybryda w stylu subaru
e-boxer elementy systemu
działanie hybrydy 3
działanie hybrydy 2
działanie hybrydy 1
dwa akumulatory
charakterystyka listwy

previous arrow
next arrow


887 Views 5 On 1 Rating Rate it