Skoda Superb iV, Skoda CitiGo-e iV

Avatar Maciek Pertynski | 04/12/2019 279 Views 0 Likes 4 On 2 Ratings

279 Views 4 On 2 Ratings Rate it

https://youtu.be/HSEJvW0qSuk

Elektro-od-skodowanie

Zastosowana w nowym Superbie o nazwie iV hybryda (połączenie co najmniej dwóch typów napędu w jednym pojeździe) to zespół typu plug-in (dosłownie: wtyczkowego), a więc taki, w którym montuje się poza samym zespołem hybrydowym – działającym w zależności od potrzeby jako elektryczny, spalinowy lub spalinowo-elektryczny – sporą baterię akumulatorów trakcyjnych, czyli służących do zasilania wyłącznie silnika elektrycznego. Efekt (teoretyczny) to samochód mogący w trybie wyłącznie elektrycznym pokonać znacząco większe dystanse niż zwykła hybryda, a dzięki możliwości doładowywania akumulatorów z gniazdka, teoretycznie zdolny do jazdy wyłącznie elektrycznej.

W przypadku systemów plug-in, które na własny użytek nazywam „niemieckimi” (choć podobnie podchodzą do hybryd plug-in i Szwedzi, i Amerykanie, i niektórzy Japończycy, ale to właśnie Niemcy – a więc i Skoda, boć to część Grupy VW – zrobili z tego coś oczywistego) mamy do czynienia z raczej samochodami elektrycznymi z możliwością „dopędzenia” silnikiem spalinowym. Cała idea takiego auta to maksymalny nacisk na elektromobilność, z podkreślaniem doładowywania akumulatorów z gniazdka. W związku z tym w tym typie hybryd plug-in stosuje się jak najmniejsze silniki spalinowe, bo ich podstawowym zadaniem jest zaledwie awaryjne wspieranie elektrycznego zespołu napędowego. A więc różnica między czysto elektrycznym samochodem wyposażonym w tzw. range extender (wydłużacz zasięgu) a taką hybrydą jest funkcjonalnie żadna. I tu, i tu mały silnik spalinowy w razie konieczności (braku energii w akumulatorach) kosztem ogromnego wysiłku tę energię generuje, ładując baterie. Ale – inaczej niż w przypadku samochodu elektrycznego z „wydłużaczem zasięgu” – w hybrydzie plug-in silnik spalinowy nie tylko generuje prąd, który zasila silnik elektryczny, który napędza dalej auto. On JEDNOCZEŚNIE wytwarza prąd do ładowania akumulatorów ORAZ napędza samochód do czasu, aż prądu na pokładzie wystarczy do napędzenia silnika elektrycznego.

Efekt to skokowy wzrost spalania benzyny. Bo o ile w trybie elektryczno-spalinowym (hybrydowym) samochód rzeczywiście robi wrażenie oszczędnością (zwykle zadowala się spalaniem rzędu 2,5 l/100 km, a bywa że i jeszcze mniej), o tyle bez doładowania baterii, samodzielnie ciągnąc auto, potwornie przeciążony silnik spalinowy nagle życzy sobie 15-18 l/100 km. I tak jest z pluginami i Grupy VW, i BMW, i Mercedesa, i Audi, i Volvo… Wyjątek to hybrydy Mercedesa oparte na silniku wysokoprężnym, który jest tak potężny, że nawet samodzielnie ciągnąc auto i ładowanie baterii, nie wyskakuje powyżej 7 l/100 km. Ale to absolutny wyjątek.

Skoda Superb iV jest właśnie takim „niemieckim” pluginem. Póki akumulatory mają coś do zaoferowania (a teoretycznie powinny mieć na jakieś 60 km), póty auto jest de facto elektryczne – w najgorszym wypadku, jeśli kierowca z premedytacją wymusi jazdę hybrydową, czyli elektryczną wspomaganą, z doładowywaniem na bieżąco, zużycie paliwa oscyluje właśnie wokół 2,5 l/100 km. Ale tak naprawdę ten samochód stworzono po to, żeby jeździć TYLKO elektrycznie i przy każdej okazji doładowywać baterie. Co nie jest ani oczywiste (dostępność ładowarek), ani wygodne (kable są ciężkie, zwykle brudne, nieporęczne). 

Więc nie, to jednak nie dla mnie, bo w rezultacie mamy samochód, który łączy w sobie wszystkie WADY obu światów, zamiast być łącznikiem między nimi w sensie demonstracji, że można właśnie tych wad uniknąć.

Zupełnie inaczej postrzegam drugie z testowanych tego dnia aut – czysto elektryczną Skodę CitiGo-e iV. Jasne, i tu trzeba się użerać z kablami i poszukiwać ładowarek, ale jednak w zupełnie innych warunkach, w innym kontekście.

Bo mała elektryczna Skoda (do spółki z jej bliźniakiem, Volkswagenem up! EV) to wg mnie jedyny uzasadniony rodzaj elektryfikacji. Z założenia auto czysto miejskie, bez epatowania teoretycznymi możliwościami, nadaje się na ok. 200 km na jednym pełnym ładowaniu, więc wystarczy na cały dzień nawet bardzo intensywnego podróżowania po mieście. A ponieważ jego bateria akumulatorów nie jest ani wielka, ani specjalnie wymagająca, w pełni wystarczy nam zwykłe gniazdko 230 V, które w ciągu nocy w domu lub „szychty” w pracy bezproblemowo wystarczy do jej naładowania. A ponieważ jeśli weźmiemy taki samochód w długoterminowy wynajem (bo nie oszukujmy się, bredzenie przedstawicieli rządu RP o dopłatach do aut elektrycznych jest w związku z zagmatwaniem przepisów, a przede wszystkim ograniczeniami i obostrzeniami dotyczącymi osób, które mogą wystąpić o dofinansowanie kompletnie oderwane od rzeczywistości i podpada pod kategorię marketingu lub wręcz propagandy, a nie realnego wsparcia), będziemy w najgorszym wypadku płacić ok. 900 zł miesięcznie. Prąd w domu (nocna taryfa) jest niemal darmowy, prąd w pracy w sumie też, więc poza czynszem miesięcznym koszty użytkowania sprowadzają się do jednorazowego wydatku na zimowe opony i płyn do spryskiwaczy…

A poza tym ten już mający swoje lata model Skody wciąż zachowuje wszystkie cechy, które czynią go świetnym wyborem na miasto. Jako „darmowy” elektryk tym bardziej do siebie przekonuje. Także osiągami, które dopasowano do potrzeb właśnie jazdy miejskiej – do 50 km/h ze względu na wysoki moment obrotowy silnika elektrycznego (212 Nm od pierwszego obrotu jego rotoru) jest to jeden z najżwawszych pojazdów w ruchu.

tęczowa
SUPERB_iV_063
SUPERB_iV_062
SUPERB_iV_061
SUPERB_iV_060
SUPERB_iV_059
SUPERB_iV_058
SUPERB_iV_057
SUPERB_iV_056
SUPERB_iV_055
SUPERB_iV_054
SUPERB_iV_053
SUPERB_iV_052
SUPERB_iV_051
SUPERB_iV_050
SUPERB_iV_049
SUPERB_iV_048
SUPERB_iV_047
SUPERB_iV_046
SUPERB_iV_045
SUPERB_iV_044
SKODA_iV_02
SKODA_iV_01
CITIGOe_iV_074
CITIGOe_iV_073
CITIGOe_iV_072
CITIGOe_iV_071
CITIGOe_iV_070
CITIGOe_iV_069
CITIGOe_iV_068
CITIGOe_iV_067
CITIGOe_iV_066
CITIGOe_iV_065
CITIGOe_iV_064
CITIGOe_iV_063
CITIGOe_iV_062
CITIGOe_iV_061
CITIGOe_iV_060
CITIGOe_iV_059
CITIGOe_iV_058
CITIGOe_iV_057
CITIGOe_iV_056
CITIGOe_iV_055
CITIGOe_iV_054
CITIGOe_iV_053
CITIGOe_iV_052
CITIGOe_iV_051
CITIGOe_iV_044
CITIGOe_iV_043
10_CITIGOe_iV
09_CITIGOe_iV
08_CITIGOe_iV

previous arrow
next arrow


279 Views 4 On 2 Ratings Rate it