Kia Sportage 2019 (FL)

Avatar Maciek Pertynski | 12/10/2018 1304 Views 0 Likes 0 Ratings

1304 Views 0 Ratings Rate it

&feature=youtu.be

Bardzo, bardzo dobrze… Cztery minus

Podczas pierwszych jazd we Frankfurcie oświadczono nam, że ten model będzie wyposażony seryjnie we wszystkie systemy wsparcia i ochronne. I wszystko się zgadza, ale nie w Moskwie, a w Leningradzie, nie na Placu Czerwonym, a… Znacie oczywiście ten dowcip. W tym przypadku wcale mnie on nie śmieszy, bo naprawdę się spodziewałem, że przynajmniej najważniejsze systemy – jak awaryjny hamulec autonomiczny i nadzór nad martwym polem lusterek – będą na pokładzie zawsze. Niestety. Nie, żeby Sportage FL był „golasem” – ma seryjnie kamerę cofania, a to już ogromny plus. Ale – jak w innym popularnym dowcipie – niesmak pozostał.

Pozostał, bo mówiąc wprost, wisiałoby mi to zwiędłym kalafiorem, gdyby to był byle jaki samochód i byle jakiego producenta. Ale Sportage to już od dawna świetny samochód, a Kia jest producentem pierwszego sortu.

A poza tym – to bardzo, bardzo dobry samochód ze znakomitymi silnikami. W dodatku dla niewybrednych, a oszczędnych, Kia ma w ofercie silnik niezwykle wysoko ceniony przez takich klientów, a mianowicie prosty, wolnossący benzynowy o mocy 132 KM z pojemności 1.6 – i z czterech cylindrów. Poza tym benzynowe turbo 1.6, dwa turbodiesle 1.6 i turbodiesel 2.0 z 48-woltową instalacją i systemem mild hybrid (elektryczny silnik-generator połączony z silnikiem spalinowym przez pasek wieloklinowy, przy czym elektryczny silnik jest i rozrusznikiem o wybitnej sprawności, i dodatkowym wsparciem dla spalinowego, gdy trzeba natychmiast dorzucić kilkadziesiąt niutonometrów. Do wyboru – 6-stopniowa skrzynia manualna (bdb) lub 7-stopniowy automat dwusprzęgłowy, a do topowego silnika 8-biegowy hydrokinetyczny.

Przestronna kabina jest wykończona starannie, choć nieprzesadnie wysokiej jakości plastikami, obsługa jest prosta i intuicyjna, ergonomia co najmniej dobra, przestronność i resorowanie OK – słabo jest tylko z wyciszeniem, szczególnie nadkoli i lusterek bocznych.

No i Kia już dawno przestała być tanią marką z tanimi autami. Warto o tym pamiętać – ale i o tym, że nie waha się udzielić 7-letniej gwarancji na swe produkty.

Cennik-SPORTAGE-MY19-30072018-ver2


1304 Views 0 Ratings Rate it