Kia Ceed 2019 1.4 T-GDI 7DCT

Avatar Maciek Pertynski | 25/06/2018 537 Views 0 Likes 5 On 1 Rating

537 Views 5 On 1 Rating Rate it

Jak ja to lubię…

Niegdyś tania marka, dziś… Oto Kia wprowadza na rynek nowy model, który nie jest rewolucyjny, ale dokładnie taki, jaki powinien być nowoczesny samochód rodzinny: dobrej jakości, świetnie się prowadzący, solidny, znakomicie wyposażony – zarówno w elementy podnoszące komfort, jak i ultranowoczesne systemy ochrony i wsparcia. Seryjnie awaryjny hamulec oparty na radarowym czujniku w dolnej części zderzaka, nadzór nad koncentracją kierowcy, pasem ruchu… A opcjonalnie także nad bezpieczeństwem manewrowania tyłem, martwymi polami lusterek, znakami drogowymi. Są lampy główne LED, jest też adaptacyjny tempomat, notabene jeden ze sprawniejszych, z jakimi miałem do czynienia. A do tego świetnie pomyślany i wykonany kokpit, w którym nikt nie musi niczego szukać, bo wszystko jest tam, gdzie intuicyjnie wyciągamy rękę. Świetne auto!

Owszem, ma wady. Temperatura wyświetlana na pokrętłach regulacyjnych automatycznej klimatyzacji jest nieczytelna w słoneczny dzień, tzw. lakier fortepianowy w kokpicie jest równie paskudny i niepraktyczny, jak we wszystkich innych autach, gdzie to szkaradzieństwo stosują, a bagażnika nie wyciszono i lubi się bawić w pudło rezonansowe (szczególnie gdy na kołach są takie opony, jakie zamontowano na pierwsze jazdy, a więc agresywnie sportowe Micheliny). To ostatnie jest najłatwiejszym do usunięcia problemem – masa wygłuszająca pod podłogą bagażnika będzie kosztować jakieś 30 zł, z robocizną pewnie 100…

Poza tym – gratulacje. Szczególnie że ceny są bardzo atrakcyjne, że wersja kombi będzie droższa tylko o 4000, a i piękna, i bardzo pojemna, a w perspektywie czekają nowe wersje auta – w tym crossover, mild hybrid, pełna hybryda plug-in oraz… przepiękny shooting brake Proceed, który niemal się nie różni od prototypu pokazanego na salonie w Genewie. Który będzie po zrównaniu wyposażenia droższy o jakieś 15% od Ceeda SW (kombi) w topowej specyfikacji GT Line, a też będzie prawdziwym kombi w sensie pojemności bagażnika (ok. 530 l).

A więc – więcej niż gratulacje. Bravissimo, Kia!

Zdjęcia: Wojtek Drzewiecki/Samar, autor, Kia

02 Cennik_Nowa Kia CEED_22.06.2018


537 Views 5 On 1 Rating Rate it