BMW X3 xDrive30i

Avatar Maciek Pertynski | 27/07/2018 512 Views 0 Likes 0 Ratings

512 Views 0 Ratings Rate it

Dr Jekyll?

W poprzednim swoim teście modelu X3 – wersji M40i, a więc z 6-cylindrowym, 3-litrowym silnikiem benzynowym biturbo o mocy 360 KM – zachwycałem się nowym SUV-em klasy średniej. Przyjąłem go jako „prawdziwe BMW”, co jednak ma wciąż bardzo poważne znaczenie. Niestety, tamten samochód okazał się po prostu panem Hyde, a więc tym niegrzecznym alter ego dobrego, nudnego doktora Jekylla. Dziś miałem okoliczność z szacownym panem doktorem i…

No cóż, wyszedłem z tego mocno zawiedziony. Po pierwsze, układ jezdny, który tak bardzo mi się podobał w M40i, to zupełnie inny układ jezdny od tego, czym się przemieszczałem dziś. Tamten był dość komfortowy, za to bardzo jędrny, dawał genialne poczucie pełnej wiedzy o tym, co się dzieje z kołami – również wówczas, gdy pozwalałem sobie na więcej niż powinienem, jadąc po krętej Angeles Crest Highway z Pasadeny do San Gabriel w Kaliforni. Dziś to był po prostu nowoczesny, ale kompletnie bezpłciowy SUV. Nie BMW… Owszem, miał znakomity sportowy (opcja!!!) układ kierowniczy – taki sam, jak w tym kalifornijskim M40i, zapewniający fenomenalny feedback – ale cóż z tego, skoro służył do zarządzania autem o najwyżej niezłym zawieszeniu.

Silnik 2.0 o mocy 252 KM to w tym wielkim już i ciężkim aucie zdecydowanie nienajlepszy pomysł. On się świetnie sprawuje aż po „piątkę”, ale już napęd na 4 koła zaczyna być odczuwalny bardzo, a w tak dużym SUV-ie po prostu ledwie daje sobie radę. Tak, ja wiem – wg BMW do 100 km/h rozpędza się w 6,5 s, więc bardzo szybko. Ale w praktyce nie ma w nim nawet cienia tego ognia, jaki kojarzy się z takim czasem zrywu. Tu powinien być silni 6-cylindrowy – a jak nie, to po prostu diesel.

Sam samochód jest bardzo dobrze zaprojektowany, ogromnie przestronny, pojemny i elegancki, wykończony bardzo dobrymi materiałami (z zastrzeżeniem, że tzw. lakier fortepianowy jest tu poważnie nadużywany) i zdecydowanie dobrze spasowany. Na pewno bardzo dobre auto, ale frajdę sprawiać będzie czym innym niż prestiżem marki tylko po wyspecyfikowaniu go w M Performance – no i z innym silnikiem.

dane bmw x3 xdrive30i

cennik bmw x3


512 Views 0 Ratings Rate it