Cadillac XT4 2019

Avatar Maciek Pertynski | 10/12/2018 393 Views 0 Likes 5 On 1 Rating

393 Views 5 On 1 Rating Rate it

&feature=youtu.be

Ideał blisko bruku

 

Cadillac to – jak wiadomo – amerykański odpowiednik Mercedesa. I tak było przez wiele lat. Ostatnio jednak wymysły panów z General Motors stawiają fanów marki w bardzo trudnej sytuacji – a w jeszcze trudniejszej pracowników fabryk należących do koncernu, których masowo zwalniają, bo auta się nie chcą sprzedawać.

A jakim niby cudem mają się sprzedawać, skoro próbują być „bardziej święte niż sam papież”, bardziej europejskie w rzekomej proekologiczności niż najbardziej oszalałe marki unijne? Skoro nie mają już – poza markami i ew. tradycyjnymi nazwami modeli – nic wspólnego z tym, do czego przez niemal 100 lat przyzwyczajały swych wiernych klientów? Owi klienci oczywiście z wielką przyjemnością witali na pokładach kolejnych Cadillaców nowinki techniczne i rozwiązania albo przeszczepiane z Europy lub Azji, albo wręcz wyprzedzające technologicznie i ideowo konkurencję, ale nie kosztem przekształcania Cadillaca w „ni pies, ni wydra”, z wykorzystaniem dzikich stylistycznych zabiegów oraz, co gorsza, z próbami wyprzedzania proekologicznych świrów z Europy w awangardzie zadowalania legislatorów, co ani o technice, ani o środowisku naturalnym nie mają głębszej wiedzy, ale za to najgłośniej krzyczą i najbardziej stanowczo żądają natychmiastowego zaprzestania emisji CO2 – a najlepiej w ogóle likwidacji samochodów.

Oczywiście, nie tych służbowych, robionych dla nich…

Cadillac XT4 jest po prostu sublimatem tych działań. Pomijam kwestię wyglądu, bo to rzecz gustu, tym bardziej że auto jest bardzo eleganckie w swej awangardowości. Ale żeby w aucie tej wielkości i masy montować tak mały silnik? Przecież to dwulitrowe turbo z Opla Astry! Z kompaktem czy niespecjalnie rozbudowanym autem klasy średniej będzie OK, ale z wielkim SUV-em? I żeby w dodatku kazać mu odłączać cylindry przy niepełnym obciążeniu? Przecież to abominacja!

No i jeszcze w ramach oszczędzania wzięto już nawet nie płytę, a kompletną technikę z gotowego już auta – konkretnie z Chevroleta Equinox, wykorzystującego platformę i uproszczone (to ważne!) zawieszenie z Opla Insigni. Ale „uproszczone” – w efekcie nie ma mowy o komforcie, jakim zachwyca aktualna Insignia – o luksusie typowym dla Cadillaca nie wspominając. Kabina jest średnio wygłuszona, układ kierowniczy zbyt mocno wspomagany i niedający czucia jezdni (to akurat JEST cadillacowskie…), no i w dodatku ten chemiczny zapach we wnętrzu…

Nie, to nie jest mój faworyt. Ten samochód mnie zasmucił.

IMG_4668
IMG_4667
IMG_4666
IMG_4665
IMG_4664
IMG_4663
IMG_4662
IMG_4661
IMG_4660
IMG_4658
IMG_4657
IMG_4656
IMG_4655
IMG_4654
IMG_4653

previous arrow
next arrow

 


393 Views 5 On 1 Rating Rate it