Ćwierćfinaliści World Car Awards 2014

Official_Logo_bbase_SIDE_blueKomunikat nt. ćwierćfinalistów konkursu na Światowy Samochód Roku (World Car of the Year)

10 lutego 2014 – do natychmiastowej publikacji

 

Rozpoczęło się odliczanie przed ceremonią przyznania nagród w konkursie World Car Awards, która odbędzie się 17 kwietnia 2014 roku, na nowojorskim salonie samochodowym NYIAS. Gospodarzami uroczystości będą New York International Auto Show (NYIAS) oraz Bridgestone Corporation. Podczas ceremonii ogłoszeni zostaną zwycięzcy w kategoriach: głównej – Światowy Samochód Roku (World Car of the Year), Światowy Ekskluzywny Samochód Roku (World Luxury Car), Światowy Samochód Sportowy Roku (World Performance Car), Światowy Ekologiczny Samochód Roku (World Green Car) oraz Światowy Samochodowy Design Roku (World Car Design of the Year).

Przed Wielkim Finałem w Nowym Jorku, na salonie samochodowym w Genewie, 4 marca 2014, ogłoszone zostaną wyniki półfinału: Top Three w każdej z kategorii.

Dziś prezentujemy ćwierćfinalistów, samochody wybrane przez 69 uznanych dziennikarzy motoryzacyjnych, jurorów World Car Awards spośród zatwierdzonych 25 września 2013 kandydatur. Listę ogłosiła dziś renomowana, międzynarodowa firma księgowa KPMG po podliczeniu i zestawieniu głosów oddanych przez Jurorów.

Światowy Samochód Roku zostanie wybrany spośród następujących ćwierćfinalistów (zwracamy uwagę, że zamiast przewidywanych 10, jest ich 12 – to wynik niezwykle wysokiego poziomu rywali w tym roku i wielokrotnych remisów):

Audi A3

BMW serii 4

BMW i3

Cadillac CTS

Citroen C4 Picasso

Ford Fusion / Mondeo

Infiniti Q50

Jeep Cherokee

Lexus IS

Mazda3

Peugeot 308

Skoda Octavia

Poprzednimi triumfatorami w głównej kategorii byli: Volkswagen Golf w 2013 r., Volkswagen Up! w 2012 r., Nissan LEAF w 2011 r., Volkswagen Polo w 2010 r., Volkswagen Golf w 2009 r., Mazda2 / Mazda Demio w 2008 r., Lexus LS460 w 2007 r., BMW serii 3 w 2006 r. oraz Audi A6 w 2005 r.

 

Światowy Ekskluzywny Samochód roku (World Luxury Car) zostanie wybrany spośród następujących kandydatów:

Bentley Flying Spur

BMW X5

Cadillac ELR

Cadillac Escalade

Maserati Ghibli

Maserati Quattroporte

Mercedes-Benz klasy S

Porsche Macan

Range Rover Sport

Rolls-Royce Wraith

Jest to pierwsza edycja tej kategorii – nagroda dla Światowego Ekskluzywnego Samochodu Roku (World Luxury Car) powstała, by ocenić i wyróżnić także wysokiej klasy pojazdy klasy premium, sprzedawane na całym świecie.

 

Światowy Sportowy Samochód Roku (World Performance Car) wyłoniony zostanie spośród 11 ćwierćfinalistów (jeden remis):

Alfa Romeo 4C

Audi RS 6 Avant

BMW M6 Gran Coupe

Chevrolet Corvette Stingray

Ferrari 458 Speciale

Ford Fiesta ST

Lamborghini Aventador LP700-4 Roadster

Mercedes-Benz A/CLA45 AMG

Porsche 911 GT3

Porsche 911 Turbo

Volkswagen Golf GTI

Poprzedni zwycięzcy w tej kategorii to: Porsche Boxster/Cayman w 2013 r., Porsche 911 w 2012 r., Ferrari 458 Italia w 2011 r, Audi R8 V10 w 2010 r., Nissan GT-R w 2009 r., Audi R8 w 2008 r., Audi RS4 w 2007 r. oraz Porsche Cayman S w 2006 r.

 

Światowy Ekologiczny Samochód Roku wyłaniany jest inaczej: Komitet Sterujący World Car Awards powierzył pięciu ekspertom w dziedzinie proekologicznych technologii zadanie zapoznania się z dokumentacją i specyfikacjami każdego z kandydatów nominowanych 25 września. To eksperci stworzyli poniższą krótką listę, z której dopiero w drugiej turze głosowania Jurorzy WCA wybiorą półfinalistów, a potem finalistów Konkursu:

Audi A3 Sportback e-tron (+ Audi e-gas)

BMW i3

Honda Accord Hybrid

Mitsubishi Outlander PHEV

Volkswagen XL1

 

A oto eksperci, którzy przeprowadzili procedury wskazania ćwierćfinalistów konkursu na Światowy Ekologiczny Samochód Roku:

Phil Berg (USA – PopularMechanics.com);  Richard Bremner (U.K. Autocar magazine), Claus-Peter Koeth (Niemcy – automobil-industrie.de);  Yumi Kawabata (Japonia-dziennikarz ekologiczny) oraz John Voelcker (USA – GreenCarReports.com)

 

Samochody kandydujące do tytułu Światowego Samochodowego Designu Roku to auta zgłoszone do głównej nagrody oraz inne, zgłaszane oddzielnie, spełniające wymóg pojawienia się w liczbie co najmniej 10 sztuk na jednym z głównych rynków w okresie od 1 stycznia 2013 do 30 maja 2014. Kandydaci mogą być autami przedprodukcyjnymi lub zupełnie nowymi modelami seryjnymi.

Podobnie jak w przypadku nagrody ekologicznej, o wytypowanie ćwierćfinalistów poproszono pięciu najwyższej klasy uznanych globalnie ekspertów w sprawach designu: Masatsugu Arimoto (Japonia – dziennikarz zajmujący się stylistyką i wzornictwem przemysłowym); Silvia Baruffaldi (Włochy – magazyn Auto & Design); Gernot Bracht (Niemcy – Pforzheim Design School); Sam Livingstone (U.K.  – Car Design Research oraz Royal College of Art) i Tom Matano (USA – School of Industrial Design at Academy of Art University w San Francisco)

Wskazanie uzyskały następujące auta:

BMW i3

Cadillac CTS

Citroen C4 Picasso

Mazda3

Lexus IS

Mercedes-Benz klasy C

Volkswagen XL1

 

Partnerem badawczym konkursu World Car Awards jest Prime Research International, globalny lider badań w dziedzinie komunikacji strategicznej oraz konsultingu. Prime Research połączył swe siły z Konkursem w roku 2009 i zajmuje się globalnie wyszukiwaniem, ocenianiem i badaniem medialnego pokrycia programu Konkursu.

Dziś, w 10. roku istnienia, konkurs World Car Awards jest według raportu Prime Research 2013 numerem jeden wśród motoryzacyjnych programów konkursowych.

Program Konkursu rozpoczął działalność w roku 2003, by odzwierciedlić rzeczywistość globalnego rynku oraz wyróżniać najlepsze produkty motoryzacyjne na skalę światową. Konkurs od początku pomyślany był jako dopełnienie – a nie rywal – dla istniejących już, krajowych i regionalnych konkursów na Samochód Roku.

Konkurs jest administrowany przez organizację non-profit pod kierownictwem Komitetu Sterującego składającego się z wybitnych dziennikarzy motoryzacyjnych z Azji, Europy i Ameryki Północnej. Współprzewodniczącymi są Peter Lyon (Japonia) i Matt Davis (Włochy); John McCormick (USA), Jens Meiners (Niemcy), Mike Rutherford (U.K.), Eddie Alterman (USA) i Gerry Malloy (Kanada) to dyrektorzy. Konkurs ani którakolwiek z Nagród nie mają żadnego związku z i nie podlegają jakimkolwiek wpływom jakiegokolwiek medium, wystawy samochodowej, producenta samochodowego czy innego przedsięwzięcia komercyjnego.

Po dodatkowe informacje zapraszamy na stronę www.wcoty.com lub do kontaktu z Beth Rhind, Executive Manager, E: beth@wcoty.com, T: 1.705.924.3444.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.